İmam Bayıldı Tarifi

Imam Bayildi Tarifi
Imam Bayildi Tarifi

Imam Bayildi Tarifi

Malzemeler

  • 6 adet orta boy patlıcan
  • 2 adet orta boy soğan
  • 3 adet orta boy domates
  • 4-5 adet sivri bibier
  • 6-7 diş sarımsak
  • 3/4 su bardağı zeytinyağı
  • Yarım demet maydanoz
  • 1 çay kaşığı toz şeker
  • Tuz

 

Yapılışı

Patlıcanları alacalı soyup, kafalarını kesip, sudan geçirin. Bir tatlı kaşığı tuzu bir derin ve yayvan kabın ağzına kadar su ile birlikte koyup, karıştırın. Patlıcanları bütün haldeyken bu tuzlu su karışımına katıp 15 dakika kadar bekletin.

İmam bayıldıda iki çeşit farklı yapım önerebilirim: biri tüm malzemeleri çiğden kullanma, bir diğeride hafif kavurarak kullanma. Ağzınızın tadına göre nasıl arzu ederseniz öyle uygulayabilirsiniz.

İlk olarak tüm malzemeleri çiğden kullanmayı anlatalım. Patlıcanlar suda beklerken bir derin kaba; soğanları küp küp doğrayın. Domatesleri ister kabuklu ister kabuksuz olarak küp küp doğrayıp soğanların üzerine ilave edin. Sarımsakları minik minik doğrayıp kaba ilave edin. Maydanozuda ince ince kıyıp, soğan ve domatezin üzerine ilave edin. Sivri biberleride ince ince doğrayıp kaba ilav edin. Son olarak zeytinyağının tümünü ve bir miktar tuz ve şekeri de katıp, kaptaki tüm malzemeleri karıştırın. Tuzlu sudaki patlıcanları alıp, boydan olacak şekilde ortalarını yarın. Eğer ocakta pişirecekseniz, bir yayvan ve teflon veya seramik tabanlı tüm patlıcanları içine alacak boyuttaki tencereye patlıcanları dizin. Ortalarını hazırladığınız kaptaki malzemeyi eşit şekilde dağıtarak doldurun. Dibine yarım çay bardağı suyu da ekleyip, üzerini kapatıp 30-40 dakika kadar kısık ateşte, hiç karıştırmadan pişirin. Eğer fırında pişirecekseniz, yine tüm patlıcanları yanyana dizebileceğiniz kadar büyüklükte bir fırın tepsisi kullanmaya dikkat edin. Yine aynı şekilde patlıcanları dizdikten sonra, ortasını kestiğiniz kısmın içerisine iç harcını eşit paylaştırarak koyup, bir çay bardağı kadar tepsinin dibine su ilave edip, önceden ısıtılmış 160 dereceli fırında ortalama 20-30 dakika kadar, patlıcanlar yumuşayana kadar pişirin. Sıcak servis edin.

İkinci olarak kavurmalı kullanmayı anlatalım. Patlıcanları sudan çıkarıp, ortalarını boydan olacak şekilde kesin. Bir tavaya bir parmak kadar yağ katıp, yağı kızdırın. Üzerine patlıcanları katıp, her tarafı hafif nar gibi olana kadar kızartın. Kızarttığınız patlıcanları bir kaç kat havlu peçete serdiğiniz bir tepsiye alıp yağını süzdürün. İç harcı için, bir tavaya yarım su bardağından bir parmak az zeytinyağını katıp, yağı kızdırın. Soğanları küp küp, sivri biberleri ince ince ve sarımsakları ufak ufak doğrayıp kızmış yağda soğanlar pembeleşene kadar kavurun. Domatesleri ister kabuklu ister kabuksuz olarak küp küp doğrayıp soğanların üzerine ekleyin.  Şekeri ve tuzu serpip, bir kaç dakika karıştıra karıştıra kavurun. Altını kapatır kapatmaz, maydanozları ince ince kıydıktan sonra, üzerlerine ilave edip, iyice karıştırın. Eğer ocakta pişirecekseniz, bir yayvan ve teflon veya seramik tabanlı tüm patlıcanları içine alacak boyuttaki tencereye patlıcanları dizin. Ortalarını hazırladığınız kaptaki malzemeyi eşit şekilde dağıtarak doldurun. Dibine yarım çay bardağı suyu da ekleyip, üzerini kapatıp ortalama 20-30 dakika kadar kısık ateşte, hiç karıştırmadan pişirin. Eğer fırında pişirecekseniz, yine tüm patlıcanları yanyana dizebileceğiniz kadar büyüklükte bir fırın tepsisi kullanmaya dikkat edin. Yine aynı şekilde patlıcanları dizdikten sonra, ortasını kestiğiniz kısmın içerisine iç harcını eşit paylaştırarak koyup, bir çay bardağı kadar tepsinin dibine su ilave edip, önceden ısıtılmış 160 dereceli fırında ortalama ortalama 20-30 dakika kadar, patlıcanlar yumuşayana kadar pişirin. Sıcak servis edin.

Afiyet olsun.

Bir cevap yazın