Kakaolu Islak Kek Tarifi

Kakaolu Islak Kek
Kakaolu Islak Kek

Kakaolu Islak Kek

Malzemeler

  • 2 yumurta
  • 1,5-2 su bardağı toz şeker
  • 1,5-2 su bardağı soğuk süt
  • 1 su bardağı kadar sıvı yağ
  • 1 paket vanilin
  • 1 paket kabartma tozu
  • 5 tatlı kaşığı kakao tozu
  • 3-3,5 su bardağı çok amaçlı un

Yapılışı

Şekeri, sütü, sıvıyağın yarısını, 1 paket vanilini ve kakao tozunun tamamını bir karıştırma kabına koyun. Mikserle orta devirde aşırı köpürtmeden 3-5 dakika kadar iyice karıştırın. Bu sıvı karışımdan 1 su bardağı kadarını alıp ayırın, buzdolabına koyun. Kek piştikten sonra üzerine dökeceğiniz sıvı bu olacak.

Şekeri toz şeker olarak kullanırsanız mikserle çırpma süresini biraz daha uzun tutabilirsiniz. Kesme şekeri robottan geçirip, toz halinde kullanırsanız, kısa sürede karışacaktır ve bu halde şeker kullanırsanız, şekerin tadını daha az hissedeceksiniz, ama inanın en az toz şeker kullanıldığı gibi tatlı olacaktır.

Kullanılacak olan sıvıyağın yarısını zeytinyağı yarısını çiçek yağı olarak kullanabilirsiniz arzu ederseniz. Bir de sadece zeytinyağı dökerseniz tadı çok yoğun olur. Sadece zeytinyağı yerine sadece çiçek yağı dökerseniz daha iyi bir tercih olur.

Kapta kalan sıvı karışımının üzerine yumurtaları kırıp ve yarım diğer sıvıyağı koyup mikserle iyice çırpın. Kaba değmeyecek yükseklikte, kabın tam üzerinde bir tel süzgeç tutun ve kabartma tozunu ve unun tamamını buna döküp, kakaolu sıvıyla dolu kaba unu eleyerek koyun. Bir el çırpıcısı yardımıyla yavaş yavaş karıştırarak unu sıvıyla iyice karıştırın. 30-30 cm çapında yuvarlak borcamı çok hafif yağladıktan sonra, hazırladığınız kek karışımınızı bunun üzerine dökün. 30 dakika kadar sürede 165 170 derece fırında pişirin. 25. dakikaya geldiğinizde bir kürdan batırın, pişmişse kürdana hiç bir şey yapışmayacaktır. Buna dikkat ederek ya hemen alabilirsiniz ya da bir süre daha pişirdikten sonra alabilirsiniz.

Kekinizi fırından çıkardıktan sonra 5 dakika kadar dışarıda dinlendirin. Keki dilim dilim kesin, her dilimin üzerinide çatalla aralıklı olarak delin ki kekiniz eşit şekilde kenara ayırdığınız sıvıyla ıslanabilsin. Buzdolabında beklettiğiniz kakaolu karışımını, bir kaşık yardımıyla yavaş yavaş tüm her tarafa eşit şekilde yayılacak şekilde ıslatın. Yarım saat kadar dinlendikten sonra ikram edebilirsiniz. Bu kakaolu keki oda ısısında muhafaza edebilirseniz iyi olur.

Afiyet olsun.

Bir cevap yazın